Encyklopedia rodzajów miodów polskich :)

Miód to coś co gromadzę późnym latem,by zimą raczyć się nim na różne sposoby. Niewiele wiemy o rodzajach miodu oraz o ich właściwościach - a jest to wiedza przydatna, nie tylko w sklepie w czasie zakupu, ale też na domówce gdzie można błysnąć wiedzą z zakresu pszczelarstwa :D

(Krótka dygresja, jeśli chcesz przeczytać o miodach, przewiń :)

Uwielbiam różnego rodzaju związki w Polsce - myślę że jesteśmy jedynym takim miejscem na ziemi gdzie wszystko znajdzie swój związek! Poza przywoływanym poniżej Związkiem Polskich Pszczelarzy, mamy także: jak przystało na kraj wysokorozwinięty Polski Związek Golfa, Polski Związek Działkowca, Polski Związek Warcabowy, związek kendo, judo, Polski Związek Emerytów, Związek Artystów Fotografów - nie znalazłam jedynie Związku Blogerów i Influencerów choć mamy już Polskie Stowarzyszenie Blogerów i Vlogerów. Dlatego kocham tu żyć! 

Polski Związek Pszczelarski wymienia poniższe rodzaje miodów. Jest ich wyróżnionych 13-naście. Poniżej znajdziecie krótką - jednozdaniową charakterystykę każdego z nich :) Zachęcam do wyborów nieoczywistych i trudnodostępnych :)

  • Miód wielokwiatowy - jak sama nazwa wskazuje, pszczoły wytwarzają z nektarów zebranych z wielu roślin miododajnych kwitnących na polach, w sadach, lasach i na łąkach w tym samym czasie, polecany w czasie grypy, letni ma nieco ciemniejszy kolor, a wiosenny jest jasny i słomkowy.
  • Miód rzepakowy - to znany nam biały, smalcowaty miód, szybko krystalizujący, dobrze rozpuszcza się w wodzie pomocny w leczeniu wątroby, trzustki, nerek, układu pokarmowego, wrzodów żołądka i dwunastnicy. 
  • Miód spadziowy- wytwarzają pszczoły z zebranej z drzew i roślin rolniczych wydzieliny produkowanej przez mszyce i czerwce co brzmi trochę obrzydliwie :) na ogół jest to spadź iglasta, jest to miód gęstszy od nektarowych, co istotne działający antybakteryjnie.
  • Miód lipowy - kolor słomkowy lub bursztynowy, zapachem zbliżony do kwiatów lipy i lekko pikantny w smaku, tak jak i lipa działa napotnie, dobry w zapaleniach zatok, anginach.
  • Miód akacjowy pochodzi z kwiatów akacji co nie jest zaskakujące, ale co ciekawe wykazuje właściwości wyciszające i uspokajające - poleca się go osobom z chorobami przewodu pokarmowego. 
  • Miód mniszkowy - pochodzi z dobrze nam znanych kwiatów mleczy :) i co ciekawe - polecany jest osobom w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego :) Chyba na mojej liście wysuwa się na prowadzenie ;)
  • Miód wrzosowy - nigdy go nie spotkałam, choć polowanie już rozpoczęłam - ma kolor czerwono-brunatny, i uważany jest za najlepszy z miodów nektarowych, zwiększa odporność organizmu i chroni przed rozwojem zakażeń.
  • Miód gryczany - ostry smak, ciemny kolor i duża zawartość rutyny to podstawowe cechy tego miodu, przyspiesza gojenie ran i zrastanie kości :)
  • Miód faceliowy powstaje z owoców rośliny faceli, zwanej polską lawendą i często rosnącej na polskich polach. Po krystalizacji jest praktycznie biały i polecany dla chorych na żołądek.
  • Miód malinowy w zapachu przypomina nam smak i zapach malin, zamkniętych w słoiczku, działa napotnie, również często go znaleźć w czystej postaci.
  • Miód nostrzykowy o lekkim zapachu waniliowym ma jasny kolor. Zawiera kumarynę, która obniża ciśnienie tętnicze krwi 
  • Miód nawłociowy jest jak buty emu na polskich ulicach, pojawił się sprzedaży nie tak dawno. Ma charakterystyczny kwaśnosłodki smak, po skrystalizowaniu mętnieje przybiera jaśniejszą barwę. Odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną i jest bardzo modnym miodem w ostatnim czasie :)
  • Miód koniczynowy wytwarzają pszczoły z nektaru koniczyny białej i czerwonej. Jest aromatyczny, łagodny i ma kwaskowaty smak.
Kupujcie miody świadomie, dobierajcie je do Waszych smaków i stylu życia :) Nie kupujcie miodów wyprodukowanych poza Unią Europejską, bo z miodem mają one niewiele wspólnego :) Smacznego miodowania :)

Komentarze