Gdy pieprzenie to za mało.. czyli w świecie przypraw ;)

Pieprz i sól to dwie przyprawy, które mocno zdominowały nasze stoły. Jeśli rosół nam nie smakuje, śmiało sięgamy bo solniczkę i doprawiamy. Sól jest dla nas bardzo istotna. Zarówno tradycyjnie - kopalnia soli w Wieliczce jest naszym dobrem narodowym, jak i kulturowo - wiele przysłów zawiera właśnie sól - np. Sól tej ziemi, słono za coś zapłacić - i wiele innych, których nie przytoczę, bo w cytowaniu przysłów nie jestem dobra :) Drugą przyprawą jest pieprz - zdecydowanie zdrowszy, które zużywamy znacznie mniej, choć na stałe wszedł on do naszego jadłospisu. A co zrobić gdy ani solić, ani pieprzyć nam nie wolno?:)

Według badań Instytutu Żywności i Żywienia przeciętny Polak zjada aż 11g soli dziennie, przy czym przyjmuje się, że dzienna dawka to 5g. Daje to nam 4kg soli rocznie - czym zatem doprawiać i jak traktować nasze przyprawy by być zdrowym i szczęśliwym? Poniżej znajdziecie spis przypraw, ogólnie dostępnych wraz z propozycjami ich łączenia z daniami:

  • Imbir - zarówno w korzeniu jak i mielony, idealnie pasuje do mięs, zup (kremów i tajskich smaków), jak również do deserów i naparów, ciepłych zimowych naparów.
  • Goździki - idealnie sprawdzą się w kompocie z jabłek, szarlotce, są też bardzo dobrym składnikiem do dań z jagnięciny i drobiu - kacza z pomarańczami i goździkami jest naprawdę wyborna.
  • Chilli - czyli ostra papryka, w klasycznej odmianie, pasuje idealnie nie tylko do fasoli ale do wszystkich strączkowych, idealnie łączy się z czekoladą - brownie z chilli to coś, o czym marzyć będziecie nocami.
  • Kardamon - nieco zapomniana na polskim stole przyprawa, idealnie pasuje swoim zapachem kamfory do kaw, herbat, mleka, masła, ale również dań kokosowych. 
  • Kurkuma -  łączy w sobie właściwości antyseptyczne, piękny, energetyczny żółty kolor, a najlepiej połączy się z wszystkimi warzywami, ryżem, ale także świetnie sprawdzi się wraz z kolejną przyprawą w naszych polskich kotlecikach mielonych.
  • Curry - nada smaku nie tylko do kurczaka, ale także do ryżu, zup tajskich oraz mięs mielonych. Spróbujcie dodać go do tradycyjnych kotletów mielonych, a zaskoczycie i siebie i Waszych domowników.
  • Gałka muszkatołowa - idealnie pasuje do sosów, ziemniaków, puree ziemniaczanych i nie tylko. Doskonale dopełni smaku mięsa mielonego i wyciągnie smak Lasagne'i.
Jeśli chcesz, by smak przyprawy był jeszcze silniejszy pamiętaj o 3 ważnych kwestiach:

- przechowuj najlepiej w ciemnym, hermetycznym pojemniku, w temperaturze pokojowej (przechowywanie w szafce, która nagrzewa się od kuchenki - nie jest dobrym pomysłem)
- nie zapominaj że możesz je podsmażyć/podprażyć (w zależności od przepisu) idąc tropem kuchni hinduskiej
- nie używaj przypraw, które są przeterminowane, zbrylone, wyblakłe!

Pamiętaj! Sól i pieprz to nie wszystko! Smacznego!


Komentarze